TZX9V1A-TAP
Mfr.Part #
TZX9V1A-TAP
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Voltage Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power - Max :
500mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
20Ohms
Zener Voltage :
9.1V
Power Dissipation :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
20Ohm
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 6.8V
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
DO-35
Datasheets
TZX9V1A-TAP
Vishay TZX9V1A-TAP
20Ohms 9.1V 1μA @ 6.8V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
TZX9V1A-TAP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 6.8V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
TZX9V1A-TAP Features
reverse leakage current of 1μA @ 6.8V
1μA @ 6.8V is the maximum voltage (Tol)