TZX7V5A-TR
Mfr.Part #
TZX7V5A-TR
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Impedance-Max :
15Ohm
Impedance :
15Ohm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Voltage Tolerance :
10%
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reference Voltage :
7.5V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Length :
3.9mm
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
1.7mm
Zener Voltage :
7.5V
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Datasheets
TZX7V5A-TR
Vishay TZX7V5A-TR
ZENER DIODE 15Ohm 7.5V 1μA @ 5V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX7V5A-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 5V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TZX7V5A-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA