TZX5V6A-TR
Mfr.Part #
TZX5V6A-TR
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Reference Voltage :
5.6V
Power Dissipation :
500mW
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Current :
5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Test Current :
5mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
5.6V
Impedance-Max :
40Ohm
Impedance :
40Ohm
Voltage Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Case Connection :
Isolated
Radiation Hardening :
No
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Form :
Wire
Datasheets
TZX5V6A-TR
Vishay TZX5V6A-TR
ZENER DIODE 40Ohm 5.6V 5μA @ 2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX5V6A-TR Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 2V is required to supply this electrical device.5μA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 5mA.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
TZX5V6A-TR Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA