TZMB13-GS18
Mfr.Part #
TZMB13-GS18
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
END
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
26Ohm
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
TIN SILVER
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Reference Voltage :
13V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
WRAP AROUND
Voltage Tol-Max :
2%
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
JESD-609 Code :
e2
Impedance-Max :
26Ohm
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Test Current :
5mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Voltage Tolerance :
2%
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Zener Voltage :
13V
Max Power Dissipation :
500mW
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
TZMB13-GS18
Vishay TZMB13-GS18
ZENER DIODE 26Ohm ±2% 13V 100nA @ 10V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMB13-GS18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 10V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TZMB13-GS18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 10V
100nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)