TZMA11-GS08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZMA11-GS08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Power - Max :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
20Ohm
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SOD-80 MiniMELF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Zener Voltage :
11V
Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8.2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Voltage Tolerance :
1%
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Impedance-Max :
20Ohms
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TZMA11-GS08
Vishay TZMA11-GS08
20Ohms 11V 100nA @ 8.2V -65°C~175°C 500mW DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMA11-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 8.2V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
TZMA11-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8.2V
100nA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)