TZB4Z250AB10R00
Mfr.Part #
TZB4Z250AB10R00
Package / Case
B
Description
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD
yes
Voltage - Rated AC :
50V
Height :
3mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Black
Tolerance :
100%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Additional Feature :
PERCENTAGE TOLERANCE ON C_MAX IS 0/+100
HTS Code :
Size Code :
Q @ Freq :
300 @ 1MHz
Package / Case :
B
Voltage :
50V
Width :
4mm
Depth :
4.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
4pF~25pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Dielectric :
NP0
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
25pF
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Termination :
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TZB4Z250AB10R00
Introducing Trimmers, Variable Capacitors Murata Electronics TZB4Z250AB10R00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Package / Case:B, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, TZB4Z250AB10R00 pinout, TZB4Z250AB10R00 datasheet PDF, TZB4Z250AB10R00 amp .Beyond Trimmers, Variable Capacitors Murata Electronics TZB4Z250AB10R00 ,we also offer 9402-2, 9701-0SL-1, 9702-2SL-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics TZB4Z250AB10R00
TZB4Z250AB10R00                                Description
TZB4Z250AB10R00                               Features
1. Ultra-small and thin with external dimensions
 of 1.5(W)x1.7(L)x0.85(H)mm
 (80% less in volume than the current product).
2. Unique construction with no plastic material
 provides superior soldering heat resistance to
 maintain excellent characteristic performance
 after reflow soldering.
3. Suitable for high frequency circuit due to high
 self-resonant frequency (6.2GHz of TZR1Z010 at
 1.0pF setting).