TZ03R900E169B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZ03R900E169B00
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP TRIMMER 9-90PF 50V TH
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Height :
4.826mm
Adjuster Orientation :
Vertical
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Tolerance :
0.5%
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Mount :
Through Hole
Capacitance Range :
9pF~90pF
Adjustment Type :
BOTTOM
Q @ Freq :
300 @ 1MHz
Series :
TZ03
Lead Pitch :
6.096mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Shape :
Flat
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Additional Feature :
PERCENTAGE TOLERANCE ON C_MAX IS 0/+100
JESD-609 Code :
e1
Depth :
6mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V