TY056S150A6OT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TY056S150A6OT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
DIODE 150V TMBS
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Diode Type :
Schottky
Current - Average Rectified (Io) :
5A DC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.41V @ 5A
ECCN Code :
EAR99
Application :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
Number of Phases :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature (Max) :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
NO LEAD
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 150V
JESD-30 Code :
S-XUUC-N1
Reverse Current-Max :
100μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
Die
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Surface Mount :
yes
Datasheets
TY056S150A6OT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.41V @ 5A -55°C~150°C 100μA @ 150V 1-Termination Tape & Reel (TR) Die Surface Mount
TY056S150A6OT Overview
A maximum reverse current of 100μA is allowed when it reaches this value.
TY056S150A6OT Features
A maximum reverse current of 100μA
TY056S150A6OT Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
TY056S150A6OT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB