TXS2SS-LT-4.5V-1-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXS2SS-LT-4.5V-1-Z
Manufacturer
Panasonic
Description
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Input Switching Control Type :
Random
Body Length or Diameter :
15mm
Min Operating Temperature :
-40°C
End Contact Material :
Silver Palladium
Coil Voltage (DC) :
4.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact/Output Supply Type :
DC
Max Operating Temperature :
70°C
Contact Current(DC)-Max :
1A
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1800 Vrms
Mount :
Surface Mount
Operate Time :
5 ms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Coil Resistance :
289Ohm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
750 Vrms
Coil Voltage :
4.5V
Coil Current :
15.6mA
Number of Pins :
10
Coil/Input Supply Type :
DC
End Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Relay Form :
2 Form C
Body Breadth :
7.4 mm
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Weight :
2G
Reference Standard :
BSI; UL
Throw Configuration :
DPDT
Max Current Rating :
1A