TXS2SS-LT-1.5V-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXS2SS-LT-1.5V-1
Manufacturer
Panasonic
Description
TXS RELAY 2 FORM C 1.5V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact/Output Supply Type :
DC
Operate Time :
5 ms
Relay Form :
2 Form C
Number of Terminations :
10
Max Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
1A
Coil Voltage (DC) :
1.5V
Number of Pins :
10
Throw Configuration :
DPDT
Max Operating Temperature :
70°C
Body Length or Diameter :
15mm
Coil Voltage :
1.5V
Coil Current :
46.7mA
Weight :
2G
Reference Standard :
BSI; UL
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1800 Vrms
Release Time :
5 ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (DC) :
110V
End Contact Material :
Silver
Mount :
Surface Mount
Coil Resistance :
32.1Ohm
Termination Type :
Solder
Body Breadth :
7.4 mm