TXS2SS-L2-12V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXS2SS-L2-12V-Z
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Throw Configuration :
DPDT
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Physical Dimension :
15mm x 7.4mm x 8.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
BSI; CSA; UL
Length :
15mm
Coil Resistance :
2.06kOhm
Number of Pins :
10
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1800 Vrms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
750 Vrms
Coil Power :
70mW
Coil Voltage (DC) :
12V
Number of Terminations :
10
Power Consumption :
70mW
HTS Code :
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
5ms
Termination :
Gull wing
Height :
8.2mm
Seal Rating :
Sealed - Fully
Termination Style :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Release Time :
5 ms
Width :
7.4mm
Series :
TX-S
Packing Method :
Tape and Reel
Switching Voltage :
110VDC -Max
Relay Action :
LATCHED
Contact/Output Supply Type :
DC
Contact Current(DC)-Max :
1A
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Coil Voltage :
12VDC
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Mounting Type :
Surface Mount
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Mount :
Surface Mount
Input Switching Control Type :
Random
Coil Current :
5.8mA
Published :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Max Current Rating :
1A