TXR40SJ90-2218BI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXR40SJ90-2218BI
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34
Manufacturer :
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Max Operating Temperature :
500°C
Thread Size :
M34x1
Feature :
Tinel Lock
Cable Exit :
90°
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Passivated
Factory Lead Time :
26 Weeks
Min Operating Temperature :
-85°C
Material :
Stainless Steel
Published :
Shell Size - Insert :
23 H
Body Material :
Stainless Steel
Type :
Backshell, Heat Shrink Adapter
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ELV :
Compliant
Body Plating :
Passivated
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Wire/Cable Diameter :
20.5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Includes :
4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Diameter - Outside :
1.575 (40.00mm)