TXL 100-0524DI
Mfr.Part #
TXL 100-0524DI
Manufacturer
TRACO Power
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 144W
Manufacturer :
TRACO Power
Product Category :
Voltage - Output 2 :
24V
Output Voltage :
5V
Series :
TXL 100 (100W)
Type :
Enclosed
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
7.80Lx3.74W x 1.50 H 198.1mmx95.0mmx38.1mm
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Output 1 :
5V
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
84%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
2
Total Power Output-Max :
100W
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
9
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Trim/Adjustable Output :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-MXMA-X9
Power (Watts) :
144W
Voltage - Isolation :
3kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Current - Output (Max) :
12A 3.5A
Input Voltage-Nom :
100V
Voltage - Input :
85V~264VAC 120V~375VDC
Published :
Datasheets
TXL 100-0524DI
TRACO Power TXL 100-0524DI
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 145UH 5.2A 2LN TH
    CMC 450UH 5.2A 2LN TH
    CMC 55UH 5.7A 2LN TH
    CMC 33.3UH 4A 2LN TH
    CMC 45UH 2LN TH