TXD2SS-2M-24V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXD2SS-2M-24V-Z
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Throw Configuration :
DPDT
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
TX-D
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Form :
DPDT (2 Form D)
Must Operate Voltage :
18VDC
Operate Time :
4ms
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Release Time :
4ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Power Consumption :
270mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Gull wing
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
110VDC -Max
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Current Rating :
1A
Must Release Voltage :
2.4VDC
Number of Pins :
8
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Min Operating Temperature :
-40°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Power :
270mW
Contact Rating (Current) :
1A
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Coil Current :
11.3mA
Termination :
Gull wing
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Resistance :
2.13kOhms