TXD2SL-L-12V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXD2SL-L-12V-Z
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Sealing :
WATER PROOF
Coil Current :
12.5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Gull wing
Coil Type :
Latching, Single Coil
ECCN Code :
EAR99
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Coil Voltage (DC) :
12V
Termination Style :
Gull wing
Relay Action :
LATCHED
Contact Current(DC)-Max :
2A
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Max Current Rating :
2A
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact/Output Supply Type :
DC
Mount :
Surface Mount
Seal Rating :
Sealed - Fully
Throw Configuration :
DPDT
Release Time :
4 ms
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Reference Standard :
BSI; CSA; EN; UL
Series :
TX-D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Must Operate Voltage :
9VDC
Switching Voltage :
220VDC -Max
Length :
15mm
Published :
Coil Voltage :
12VDC
Depth :
9.4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Power :
150mW
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Resistance :
960Ohm
Body Breadth :
7.4 mm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Power Consumption :
150mW