TX2SA-L-1.5V-Z
Mfr.Part #
TX2SA-L-1.5V-Z
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Must Operate Voltage :
1.13VDC
Seal Rating :
Sealed - Fully
Input Switching Control Type :
Random
Contact Current(DC)-Max :
2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
LOW PROFILE
Throw Configuration :
DPDT
Mounting Type :
Surface Mount
Contact/Output Supply Type :
DC
Relay Type :
Telecom
Reference Standard :
BSI; CSA; UL
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Resistance :
22.5Ohm
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Coil Current :
66.7mA
Termination :
Gull wing
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Weight :
2G
Relay Action :
LATCHED
Termination Style :
Gull wing
Sealing :
WATER PROOF
Body Breadth :
7.4 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Resistance :
100MOhm
Number of Terminations :
8
Switching Voltage :
220VDC -Max
Series :
TX
Coil/Input Supply Type :
DC
ECCN Code :
EAR99
Body Length or Diameter :
15mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Power :
100mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage (DC) :
1.5V
Power Consumption :
100mW
Operate Time :
4ms
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2000 Vrms
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Voltage :
1.5VDC
Release Time :
4 ms
Number of Pins :
8
Packing Method :
Tape and Reel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
60W@220VDC
Max Current Rating :
2A