TX24-30R-6ST-N1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TX24-30R-6ST-N1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 30POS VERT GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tray
Lead Pitch :
1.27mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Stack Height (Mating) :
12mm 14mm 18mm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Positions :
30
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Published :
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pitch :
0.050 1.27mm
Max Operating Temperature :
80°C
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.406 10.30mm
Voltage - Rated :
500V
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Housing Material :
PBT
Number of Contacts :
30
Series :
TX24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Datasheets
TX24-30R-6ST-N1E
JAE Electronics TX24-30R-6ST-N1E
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 30 Positions TX24 Gold Through Hole
TX24-30R-6ST-N1E Overview
TX24-30R-6ST-N1E Features
TX24 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -40°C