TWAA686K050SBSZ0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWAA686K050SBSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
WET TANT CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.001mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
630mA
Packing Method :
Tray
Reference Standard :
MIL-PRF-39006
Dielectric :
Tantalum
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR :
1500 mΩ
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature (Max) :
125°C
Diameter :
5.56mm
Length :
11.51mm
Positive Tolerance :
10%
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
68µF
68μF 2-Termination POLARIZED 0.001mA Bulk
TWAA686K050SBSZ0000 Overview
It is set to 630mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.001mA in this capacitor.
TWAA686K050SBSZ0000 Features
630mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor