TW-30-12-T-D-930-090
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TW-30-12-T-D-930-090
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN BRD STACK 2.00 60POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mount :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Number of Contacts :
60
Published :
Lead Length :
28.2mm
Pitch :
2mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Plating :
Tin
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
DIN Conformance :
Number of Pins :
30
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Contact Material :
Bronze
GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 2mm
TW-30-12-T-D-930-090 Overview
Packaging for this item is BOARD STACKING CONNECTOR.Devices with 30 pins are available.