TW-26-04-L-D-250-150
- Mfr.Part #
- TW-26-04-L-D-250-150
- Manufacturer
- Samtec, Inc.
- Description
- CONN BRD STACK 2.00 52POS
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- MIL Conformance :
- No
- Plating Thickness :
- 10μin
- Pitch :
- 2mm
- Contact Style :
- SQ PIN-SKT
- Pbfree Code :
- yes
- Lead Length :
- 14.1mm
- Insulator Color :
- Black
- Packaging :
- Bulk
- Gender :
- Male
- Termination :
- Solder
- Published :
- 2009
- IEC Conformance :
- No
- Contact Plating :
- Gold
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Length - Termination :
- 0.15 inch
- Insulation Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Mixed Contacts :
- Reference Standard :
- UL, CSA
- Connector Type :
- BOARD STACKING CONNECTOR
- Contact Pattern :
- RECTANGULAR
- Contact Material :
- Bronze
- DIN Conformance :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Filter Feature :
- Reliability :
- COMMERCIAL
- Factory Lead Time :
- 2 Weeks
- Number of Conductors :
- ONE
- Number of Contacts :
- 52
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Mount :
- Through Hole
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Number of Pins :
- 26
- JESD-609 Code :
- e3
- Datasheets
- TW-26-04-L-D-250-150
GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 2mm Bulk
TW-26-04-L-D-250-150 Overview
The product is packaged in BOARD STACKING CONNECTOR.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.A total of 26 pins are available on the device.