TW-20-05-L-D-295-145
- Mfr.Part #
- TW-20-05-L-D-295-145
- Manufacturer
- Samtec, Inc.
- Description
- CONN HDR 40POS 0.079 STACK T/H
- Stock
- 96
- In Stock :
- 96
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Length - Stack Height :
- 0.295 7.493mm
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- 15.0μin 0.38μm
- Connector Type :
- BOARD STACKING CONNECTOR
- Number of Rows :
- 2
- Factory Lead Time :
- 3 Weeks
- Contact Gender :
- Male
- IEC Conformance :
- No
- Number of Positions :
- 40
- MIL Conformance :
- No
- Mounting Type :
- Through Hole
- Lead Length :
- 15.0876mm
- Length - Tail :
- 0.146 3.708mm
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Length - Post (Mating) :
- 0.154 3.912mm
- Total Number of Contacts :
- 40
- Pitch :
- 0.079 2.00mm
- Packaging :
- Tube
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Gold
- UL Flammability Code :
- 94V-0
- ECCN Code :
- EAR99
- DIN Conformance :
- Row Spacing :
- 0.079 (2.00mm)
- Length - Overall Pin :
- 0.594 15.088mm
- Termination :
- Solder
- Mixed Contacts :
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Number of Pins :
- 20
- Filter Feature :
- JESD-609 Code :
- e3
- Series :
- TW
- Datasheets
- TW-20-05-L-D-295-145
TW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Tube Through Hole 40 Positions Black
TW-20-05-L-D-295-145 Overview
This product is packaged in a BOARD STACKING CONNECTOR box.Through Hole indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the TW Series.It is equipped with 20 pins.