TW-06-08-G-D-490-012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TW-06-08-G-D-490-012
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Contacts :
12
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
MIL Conformance :
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
2
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 2mm Bulk