TVS07RS-25-61S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-25-61S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS07RS-25-61S-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-61S-LC Overview
A Receptacle Housing packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are a lot of benefits to this part that are shared with other For Female Sockets products.Operationally, Firewall Usage can be maintained.A 61 pin is on the device.
TVS07RS-25-61S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-61S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-61S-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT