TVS07RS-25-61S
Mfr.Part #
TVS07RS-25-61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
112
In Stock :
112
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2006
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
61
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
25-61
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Silver
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
61
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RS-25-61S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-61S Overview
TVS07RS-25-61S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-61S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-61S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER