TVS07RS-25-61P(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-25-61P(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
61
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RS-25-61P(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-61P-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 61 pin is provided on the device.
TVS07RS-25-61P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-61P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-61P-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT