TVS07RS-25-61P
Mfr.Part #
TVS07RS-25-61P
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Material :
Stainless Steel
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
2006
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Silver
DIN Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
61
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RS-25-61P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-61P Overview
TVS07RS-25-61P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-61P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-61P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER