TVS07RS-25-61JN-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-25-61JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Circular Connector Housings
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-61JN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 61 pin is provided on the device.
TVS07RS-25-61JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-61JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-61JN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT