TVS07RS-25-43S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RS-25-43S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
43
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
43
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RS-25-43S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-43S-LC Overview
TVS07RS-25-43S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-43S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-43S-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT