TVS07RS-25-43S
Mfr.Part #
TVS07RS-25-43S
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
43
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-43
Datasheets
TVS07RS-25-43S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-43S Overview
TVS07RS-25-43S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-43S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-43S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER