TVS07RS-25-43P-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-25-43P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS07RS-25-43P-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-43P-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Firewall Usage remains constant during operation.It is equipped with 43 pins.
TVS07RS-25-43P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-43P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-43P-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT