TVS07RS-25-43P
Mfr.Part #
TVS07RS-25-43P
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
yes
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
43
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
43
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RS-25-43P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-43P Overview
TVS07RS-25-43P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-43P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-43P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER