TVS07RS-25-37P
Mfr.Part #
TVS07RS-25-37P
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
37
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RS-25-37P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-37P Overview
TVS07RS-25-37P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-37P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-37P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER