TVS07RS-25-37A
Mfr.Part #
TVS07RS-25-37A
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS07RS-25-37A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-37A Overview
TVS07RS-25-37A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-37A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-37A Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT