TVS07RS-25-29S
Mfr.Part #
TVS07RS-25-29S
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
25-29
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RS-25-29S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-29S Overview
TVS07RS-25-29S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-29S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER