TVS07RS-25-29P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-25-29P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Number of Positions :
29
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
No
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
29
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RS-25-29P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-29P Overview
TVS07RS-25-29P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-29P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-29P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER