TVS07RS-25-29JN-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-25-29JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Circular Connector Housings
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-29JN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Firewall Usage is maintained at all times.It has 29 pins.
TVS07RS-25-29JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-29JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-29JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT