TVS07RS-25-29HN-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-25-29HN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Circular Connector Housings
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-29HN-LC Overview
TVS07RS-25-29HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-29HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-29HN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT