TVS07RS-25-24S
Mfr.Part #
TVS07RS-25-24S
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Number of Positions :
24
Total Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
yes
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RS-25-24S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-24S Overview
TVS07RS-25-24S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-24S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-24S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER