TVS07RS-25-24P-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-25-24P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS07RS-25-24P-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-25-24P-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Firewall Usage.A total of 24 pins are available on the device.
TVS07RS-25-24P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-24P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-24P-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT