TVS07RS-25-24P
Mfr.Part #
TVS07RS-25-24P
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
24
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RS-25-24P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-24P Overview
TVS07RS-25-24P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-24P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-24P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER