TVS07RS-25-24HN
Mfr.Part #
TVS07RS-25-24HN
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
24
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Shielded
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RS-25-24HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-24HN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 24 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RS-25-24HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-24HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-24HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER