TVS07RS-25-19S
Mfr.Part #
TVS07RS-25-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2006
Shell Size - Insert :
25-19
Filter Feature :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RS-25-19S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-19S Overview
TVS07RS-25-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-19S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER