TVS07RS-25-19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-25-19P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
19
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mixed Contacts :
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RS-25-19P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-19P Overview
TVS07RS-25-19P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-19P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER