TVS07RS-25-19JN
Mfr.Part #
TVS07RS-25-19JN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Shielded
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
19
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Datasheets
TVS07RS-25-19JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-25-19JN Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 19 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RS-25-19JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-19JN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER