TVS07RS-25-11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-25-11S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
11
Mixed Contacts :
No
Published :
Color :
Silver
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
11
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RS-25-11S
TVS07RS-25-11S Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 11 pins on the device.Other features include EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to name just a few.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RS-25-11S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-25-11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-25-11S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER