TVS07RS-23-55S
Mfr.Part #
TVS07RS-23-55S
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
55
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
55
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RS-23-55S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-55S Overview
TVS07RS-23-55S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-55S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER