TVS07RS-23-55JN
Mfr.Part #
TVS07RS-23-55JN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
55
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
55
Datasheets
TVS07RS-23-55JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-55JN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 55 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-23-55JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-55JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-55JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER