TVS07RS-23-53S(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-23-53S(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
53
Shell Material :
Stainless Steel
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
TVS07RS-23-53S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-23-53S-LC Overview
TVS07RS-23-53S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-53S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-53S-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT