TVS07RS-23-53S
Mfr.Part #
TVS07RS-23-53S
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Filter Feature :
yes
Thermoplastic
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-53
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
Gold
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Datasheets
TVS07RS-23-53S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-53S Overview
TVS07RS-23-53S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-53S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER