TVS07RS-23-53P
Mfr.Part #
TVS07RS-23-53P
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
53
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
yes
Crimp
DIN Conformance :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
20
Backshell Type :
Solid
53
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
23-53
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Datasheets
TVS07RS-23-53P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-53P Overview
TVS07RS-23-53P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-53P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-53P Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER